אקספיריאנס - טיולי אופנועים

ההימלאיה ההודית

טיול אופנועים להימלאיה ההודית - אל מקורות הגנגס הקדוש

מבוא מסלול המסע מפת המסלול תאריכים ותנאי המסע עלויות והרשמה

לחץ להורדת קובץ pdf. עם הפרטים המלאים

על אופנועים להימלאיה

אל מקורות הגנגס הקדוש

סוכות 2011

אוטרקאנד – זהו שמה של המדינה (בתוך הודו) אשר בתחומיה נמצאים מקורותיו של הנהר הקדוש ביותר להודים – הלא הוא ה"גנגס". זהו אחד המחוזות הקדושים ביותר להודים, ואחד מהאזורים היפים ביותר של הרי ההימלאיה. למרות זאת נחשב חבל ארץ זה כ"בתול" מתיירות מערבית. ביחס למקומות אחרים בהודו, ובוודאי ביחס למחוזות שכנים בהימלאיה (מדינת הימצ'אל-פרדש) – אליהם מגיעים רוב רובם המוחלט של התיירים המערביים להימלאיה, דווקא באזור יפה וחשוב זה התעכבה ההתפתחות התיירותית המערבית ההמונית, והיא עדיין בחיתוליה, לעומת התיירות הפנים הודית, בעלת המאפיינים הדתיים-פולחניים, שדווקא משגשגת ופורחת מתמיד והיא מאפיין עיקרי של הביקור במדינה זו.

תיירות פנים הודית עצומה, תשתיות של מלונות ושפע של אתרי בילוי, נופש ופעילויות, מקומות עליה לרגל – כל אלה משולבים בתוך נוף ומימדים של ההרים הגבוהים בתבל. את הרגשה שמרגישים כשמטיילים בהם קצרה היד מלתאר, ואין תחליף לחוויה. באוטרקאנד נמצאות הפסגות הגבוהות ביותר בהימלאיה של מערב הודו, ובראשן הפסגה המדהימה "ננדה-דוי", בגובה של 7816 מ'. 

אבל לא רק ההרים, אלא הטבע בכללו, היערות הענקיים, חלקם של מיני ארזים גבוהים ודקים, ובאזורים אחרים ג'ונגלים סבוכים ממש, שדות פתוחים מעובדים עד האופק, או על מדרון ההר מדרגות מדרגות בשלל גוונים. נהרות ענק שוצפים, אגמים שקטים שלווים, חיות בר וציפורים בלי סוף, ראשי הרים קרחים, קרחונים ופסגות מושלגות... 

ובין כל אלה מתפתל לו הכביש פתלתל פתלתל...

ההתרוממות האדירה הזו, שקרתה כשהודו התנגשה באסיה לפני כמה מיליוני שנים, היא במימדים שעד שרואים אותה, פשוט קשה לדמיין! כל עוצמות הטבע חבויים בה – אדמה, מים, אוויר ואש... וההודים שחיו שם אלפי שנים ראו בה את הבריאה בכל פארה והדרה. הם ידעו שאם במקום מסוים אפשר למצוא את האלוהים, מקום אחד שבו הוא ממש מתגלה – זה בהרים הללו. 
2 אלמנטים בטבע המקודשים להודים בצורה מאוד ברורה – פסגות הרים, ונהרות. את שני אלה יש בשפע כאן – גם הפסגות הגבוהות ביותר, וגם הנהרות הגדולים והחשובים ביותר של צפון הודו – ה"יאמונה" וה"גנגס". מקורות 2 נהרות אלו ידועים בהודו כ "צ'אר דהאם" – ארבעת המשכנים (משכני האל). אנו נגיע במסעינו לשני מקורות של נהר הגנגס – "בדרינת" ו"גנגוטרי" - שם פורצים המים מתוך הקרחון הענק בגובה של מעל 4000 מ'. נחווה שם את הגבהים והפסגות האדירות, נהיה עדים לעליה לרגל ההודית, ו... אולי מישהו יזכה בהארה...

נסיים את המסע בעיר "רישיקש" – הידועה במערב כ"בירת היוגה העולמית", אולם בהודו נחשבת כמקום קדוש של עליה לרגל, מפני ששם ממש פורץ נהר הגנגס מן ההרים אל המישורים, כך שיוצא שנלווה את הנהר הקדוש לאורך כל מסלולו בהרים. קדושה מובטחת בסוף הטיול!

מי שעקב טוב אחרי השתלשלות ההסברים, ודאי עמד על כך שדווקא המסלול המדובר מציע חוויה משמעותית, עמוקה, אותנטית ומרוממת רוח, יותר ממקומות אחרים מתויירים יותר בהימלאיה. זהו מסלול המשלב טבע ונופים ללא פשרות, עם חווית רכיבה שכדוגמתה ספק אם תמצאו בהרבה מקומות. מהבחינה התרבותית המסלול עשיר ביותר – החל מהמקדשים הרבים ומקומות העליה לרגל הקדושים, דרך העולים לרגל בעצמם וחוויתם הדתית-תרבותית, ועד הסיפורים והתורות והפילוסופיות שהביאום לצאת למסע הזה. הסאדו-ים (נזירים/פאקירים הודים) המסתובבים חסרי כל בדרכים וביערות במטרה למצוא את אותו אל, והאמצעים והשיטות בהם הם משתמשים, סיפורי אלים ילדותיים, והעומק שבתמימות. בכלל עליות לרגל הן אירוע מרתק בכל זמן ומקום, לא כל שכן כשמדובר בתרבות שונה כ"כ במהותה ובתפיסת עולמה, עשירה ועתיקה, בעלת מימדי רוח וגדולה שאין שניים לה בעולם כולו.

Trishul (7120) - as seen from Gwaldam

Trishul & Himalayan Range from Almora area

 

לחץ להורדת קובץ pdf. עם הפרטים המלאים

תת היבשת ההודית

אפריקה

דרום מזרח אסיה

אירופה

אמריקה

ישראל

שלח הודעה קצרה

*כתובת מייל

*שם מלא

מספר טלפון

טקסט חופשי